22
دسامبر

نما چیست ؟ صورت ساختمان ها چه ویژگی هایی دارند ؟

آیا تا به حال به جلوی یک ساختمان توجه کرده اید؟ استقبال ، تحمیل کننده ، یا چشمگیر بود؟ شاید نسبت به طراحی نما آن واکنش نشان داده باشید. در این درس بررسی کنید که نمای معماری چیست؟

نما چیست ؟

وقتی به انواع مختلف ساختمان ها نگاه می کنیم ، ممکن است واکنش های بسیار متفاوتی نسبت به آنها داشته باشیم. بعضی از آنها بلند و تحمیل کننده هستند ، دارای درهای قوسی عظیم و گلدسته های برجسته هستند. دیگران شاید با یک ایوان بزرگ یا پنجره های پهن از آن استقبال می کنند. ظاهر این ورودی های ساختمان تصادفی نیست. شخصی آنها را با توجه زیادی به نمای جلوی آنها طراحی کرده است.

طراحی نما ، نمای ساختمان مسکونی

نما دیوار خارجی یا صورت ساختمان است و معمولاً شامل عناصر طراحی مانند قرارگیری عمدی پنجره ها یا درها است. بسته به سبک معماری ، این عناصر ترتیب خاصی نسبت به آنها دارند. در حالی که کلمه “نما” می تواند هر دیوار خارجی ساختمان با عنصر طراحی را نشان دهد ، اما اغلب به دیوار جلویی با یک ورودی اشاره دارد. غالباً ، نمای جلو نسبت به بقیه سازه ها از طراحی معماری دقیق یا خاصی برخوردار است. یک نما می تواند تحمیلی ، تزئینی یا به عبارت ساده تر باشد.

طراحی های نما

وقتی یک معمار یک نما را طراحی می کند ، بسیاری از عناصر را در نظر می گیرند. ورودی چگونه خواهد بود؟ از چه نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ ، قاب چوبی یا آجر استفاده خواهد شد؟ آنها همچنین باید به fenestration یا نحوه قرارگیری و نسبت پنجره ها توجه کنند.

در طول تاریخ ، سبک های معماری تغییر کرده و امروزه نیز تغییر می کنند. معماران از دوره های مختلف سبک های بسیار متفاوتی از نما را ترجیح داده اند. بیایید به سه نمونه نگاه کنیم.

نمای گوتیک

با شروع قرن دوازدهم ، زمانی که معماری گوتیک برجسته بود ، نمای ساختمان ها عظیم و چشمگیر بودند. نمای غربی کلیسای جامع نوتردام پاریس دارای چندین سطح پنجره و دو برج بلند است. افراد از طریق سه در ورودی عظیم قوسی وارد کلیسا می شوند. وقتی به بالا نگاه می کنند ، پنجره گل رز بزرگی را می بینند که شکلی دایره ای از پنجره شیشه رنگی دارد. هر عنصر از نمای نوتردام به طور هدفمند قرار داده شده بود ، و به طور کلی بیانات قدرتمندی را در مورد نقش کلیسا در جامعه در آن زمان بیان می کند.

نمای احیای یونان

مثال بعدی ما نمای معماری مسکونی است که به سبک احیا Greek یونانی ساخته شده و در قرن نوزدهم در ایالات متحده محبوب بوده است. احیای یونان معماری یونان باستان را به خاطر آورد و بر نظم ، تناسب و تقارن تأکید کرد ، جایی که دو طرف چیزی متعادل و برابر هستند.

نمای مدرن ، نمای آجری مدرن

نمای خانه احیای یونان

در نمونه این خانه در سال 1847 در ایالت نیویورک ساخته شده است ، می توانیم ایوان ستونی مرکزی را مشاهده کنیم که هر طرف آن را دو ستون با اندازه و تزئین مساوی پشتیبانی می کنند. ایوان شما را به سمت درب ورودی هدایت می کند. در کنار ایوان پنجره هایی با کرکره های مستطیل شکل وجود دارد و قرارگیری پنجره در طبقه اول و دوم با کل تعادل دارد. با حفظ سادگی ظاهری زیبا به ساختمان می بخشد.

نما در معماری: نوشتن راهنما

درادامه نوشتار زیر از دانش آموزان می خواهد که نمای ساختمان را که به سبک معماری خاصی طراحی شده تجزیه و تحلیل کرده و به سوالات بعدی پاسخ دهند.