انجام شیت بندی حرفه ای ✔ نرم افزار و دستی برای پروژه معماری “هزینه شیت بندی؟”

انجام شیت بندی برای پروژه های معماری

به منظور معرفی طرح مورد نظر کار طراحی بر روی شیت با به‌کارگیری روش‌های پرزانته انجام می‌شود. شیت بندی به معنی ارائه کار نهایی است. انجام شیت بندی به معنی تعریف جزئیات طرح معماری و طراحی پلان ساختمان مطلوب به یک شکل دیگر است و هنگامی که تعدادی نمونه از این طرح نمایش می‌دهید، در آخر این نمونه‌ها هنگام مواجهه با تغییرات و دیگر بهینه‌سازی‌ها با نقشه خوانی پلان ساختمان به شکل عملی اجرا شده و در نهایت سازه مورد نظر کامل می‌شود. در شیت بندی افرادی که تخصص در این حوزه دارند، یک دورنمای اصلی از تکنیک بکار رفته در داخل ساختمان را نشان می‌دهند که باید به شکل مجزا پلان‌ها تعریف و شیت‌ها معین شود. هرچند در مرحله شیت بندی اگر به طور کامل انجام پذیرد طراحی داخلی یا خارجی بهتری داریم. تمام افراد متخصص در طراحی اهمیت زیادی به شیت بندی می‌دهند چرا که باید با ظرافت زیاد و کمال دقت انجام شود.

شیت بندی گرافیکی
پرزانته

نکات مهم در انجام شیت بندی

در شیت بندی نکات مختلفی تأثیر خواهند داشت. این نکات شامل موارد زیرمی تواند باشد:

 • تأثیر اول به ذوق و سلیقه خود فرد بستگی دارد و سپس نکاتی که در دروس مبانی و مقدمات طراحی یاد گرفته است؛ در بیان درست طرح و ایده و مفهوم طراحی شده، به شخص کمک خواهد کرد.
 • تعادل دیداری در شیت به وجود آورید.
 • به شکل آگاهانه انجام شیت بندی را سنگین کنید.
 • استفاده نمودن از فیگوری که به آن خیلی پرداخته شده است، بنا را مورد احاطه قرار می‌دهد و هدف اصلی نشان دادن خود بناست و نباید عناصر دیگری، بیشتر از خود بنا به نظر برسد.
 • خطوط را به طرز مناسب انتخاب نمایید. به صورتی که کاملاً باهم هماهنگی داشته باشند. البته بعضی مواقع امکان دارد که برای تاکید داشتن بر یک عنصر نسبت به سایر عناصر خطوط متفاوتی را استفاده کنید. مثلاً در رسم کردن کوه، خطوط شکسته به کار ببرید؛ در حالی که بقیه محل‌ها از خطوط منحنی استفاده کرده باشید.
 • حتماً به این نکته توجه کنید که کنترل نمودن انرژی‌های دیداری شیت اصلی اهمیت دارد و برای ممانعت از فرار دید بیننده بسیار مهم هستند.
 • تقسیم بندی مطالب، باید طوری باشد که موضوع‌های اصلی با تأکید بیشتری نمایش داده شوند. بدین منظور باید نقاطی از کادر را مورد انتخاب قرار دهید که انرژی دیداری زیادتری دارند و در این نقاط مطلب اصلی انجام شیت بندی را قرار دهید.
 • در پلان اول عناصر محیطی مناسبی مانند: آب، کوه، سنگ، درخت و … را با ابعاد مناسب قرار دهید.
 • با شرح کوتاه و مفیدی که دریک محل مناسب نوشته شده است، مفهوم را معرفی کنید.
 • با کمک فلش و علامت‌های راهنما در سایزهای متفاوت مسیرهای اصلی و فرعی را تفکیک نمایید.
 • از ابزارهای انتخاب شده برای راندو درست بهره بگیرید.
 • زمان طراحی یک محیط و یا یک عنصر یک تعداد مفاهیم اصولی هستند که به اصطلاح مفهوم موضوع را تشکیل می‌دهند. در نظر بگیرید که می­خواهید یک مجتمع آموزشی را طراحی کنید، قبل از هر چیزی محکم بودن، تعادل و سرعت انتقال فضا و عناصر راهنمای موضوع است که به خاطر می­رسد. با توجه به این موضوع با به کارگیری اشکال هندسی به صورت کامل، این استحکام را طراحی کنید. بعد هم کل مجموعه شیت بندی باید بر اساس حرکت این اشکال هندسی طرح ریزی شوند.
 • بعضی مواقع، خط‌های افق و توپوگرافی و… را به هم وصل کنید تا کل اجزای شیت با هم هماهنگ شوند.
 • به ­کارگیری عنصرهای محیطی مانند فیگور درخت و ماشین و انسان که مضاف بر زیبایی، مقیاس را نیز معین می‌کند و در برخی از شیت­ها، کاربری مکان را هم به نمایش می‌گذارد.
 • برای نمایش بهتر، شکیل و جذب کننده، می‌بایست با استفاده از کنارهم قرار دادن عناصرشبیه به هم، عناصر شیت را ترکیب کنید.
 • می‌بایست عناصر را به شکلی در شیت بگنجانید که، احساس سنگینی یک سمت و احساس سبکی در سمت مقابل به بیننده منتقل نشود. به بیان دیگر، طراحی شما باید معتادل باشد.
 • باید کادر شیت را با کمک عناصر داخل شیت، تعیین نموده و حتی الامکان فقط خط صاف را بکار نگیرید.
 • یک عدد از عنصرهای شیت را که جزئیات زیادتری دارد را می‌بایست تحت عنوان عنصر اصلی برگزینید که درشت‌تر و خواناتر از بقیه عنصرها در شیت ترسیم شود.
 • عنوان مناسب برای طرح و شیت برگزینید که عموماً در بالای شیت قرار گرفته می شود.

معرفی روش شیت بندی دستی

در گذشته اکثر افراد از روش انجام شیت بندی دستی، روش‌های گرافیک، اسکیس و راندو، برای بهتر معرفی کردن طرح‌های خود بهره می‌بردند. از ابزارهای مختلف برای راندو مثل ماژیک، آبرنگ، اکولین، مرکب و مدادرنگی برای نمایش بهتر یک طرح معماری یا یک پرازنته موفق بهره گرفته می‌شد. در سال‌های اخیر در مقاطع دانشگاهی از این تکنیک بیشتر استفاده می‌شود. چون سرعت شیت بندی دستی بیشتر است.

پرزانته یا شیت بندی
طراحی شیت بندی فتوشاپ

روش شیت بندی کامپیوتری

در شیـت بندی حرفه‌ای از نرم افزارهای گوناگونی مثل photoshop، Illustrator و Corel بهره گرفته می‌شود.

اکثر افراد با اسم فتوشاپ آشنا هستند. این نرم افزار به قدری کاربردی است که از آن برای انجام انواع کار‌های گرافیکی می‌توانید استفاده کنید. با وجود این موضوع Illustrator و Corel بیشتر مورد استفاده طراحان حرفه‌ای قرار می‌گیرند. دارای خصایص منحصر به فردی است که آنها را از نرم‌افزارهای دیگر جدا می‌کند.

در شیت بندی با نرم افزار، عموماً قسمتی از مدارک طرح در اتوکد و نرم افزار های سه بعدی ساز مثل 3dmax، Rhino ، Grasshopper ، Revit ، Archicad ، Sketchup و… میسر می شود.

آخرین مرحله کار برای تهیه و آماده کردن طرح برای ارائه به کارفرما انجام شیت بندی است. سفارش انجام شیت بندی با ارزان‌ترین قیمت عموما از چالش‌های طراحان به شمار می‌رود که بتوانند همه طرح‌های خودشان را به شکل حرفه‌ای و با هزینه ارزان تهیه کنند.

سفارش انجام شیت بندی را می‌توان با به‌کارگیری نرم ‌افزارهای گوناگونی مانند: photoshop، autocad، powerpoint و غیره انجام داد.

انجام شیت بندی با فتوشاپ

یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارها برای شیت بندی، فتوشاپ است که به وسیله آن می‌توان شیت بندی اصولی و حرفه‌ای انجام داد. با امکانات فوق العاده‌ای که فتوشاپ داراست، طرح‌های زیبایی برای سفارش انجام شیت بندی با قیمت ارزان می‌توان انجام داد. برای تهیه و دانلود رایگان آموزش شیت بندی معماری در فتوشاپ می‌توانید از طریق سایت کلوپ معماری اقدام نمایید.

شیت بندی برای گروه و اقشار گوناگونی از جامعه شغل معماری مورد استفاده قرار می گیرد که با یادگرفتن شیت بندی می‌توانید به ارائه خدمات در این گروه‌ها بپردازید. در ادامه‌ی این بند به گروه‌هایی که به انجام شیت بندی احتیاج دارند اشاره خواهیم کرد.

• شرکت‌های فنی مهندسی

• شرکت‌هایی که در بخش دکوراسیون داخلی فعالیت می‌کنند.

• شرکت‌های تجاری

• افرادی که طرح پیشنهادی برای اداره‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌کنند.

• شهرداری‌ها

• دانشجویانی که در رشته های معماری، شهرسازی و… تحصیل می‌کنند.

برای این افراد هزینه انجام شیت بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین کار این است که با طراحانی همکاری کنند که از لحاظ قیمت، انجام شیـت بندی برایشان به صرفه باشد. از طرفی بسیار اهمیت دارد که کار در حداقل زمان میسر و با بهترین کیفیت تحویل داده شود.

شیت بندی نرم افزاری
شیت گرافیکی معماری

مدارک لازم برای نمایش یک طرح معماری

معمولاً مدارک دو بعدی مثل پلان‌ها، مقاطع، نماها به وسیله autocad و پرسپکتیوها به وسیله نرم‌افزارهای سه بعدی طراحی می‌شود.

امکان دارد مدارک دیگری نیز برای انجام شیت بندی مورد نیاز باشد.

مانند نمودارهای مربوط به مفهوم، اقلیم و غیره یا پانورامای وضع فعلی و پانورامای وضع ایده‌آل بعد از طراحی کردن.

برای نمایش چنین مدارکی باید از نرم افزارهای حرفه ای طراحی گرافیکی استفاده نمایید.

نمودارهایی که با کانسپت طرح ارتباط دارد، یا مراحل شکل گیری طرح شما در نرم افزار illustrator به آسان‌ترین شکل و بالاترین کیفیت قابل ایجاد شدن است.

پانوراما و مدارک ازاین قبیل، را می توانید در نرم افزار فتوشاپ  به بهترین شکل ایجاد کنید.

بعد از تهیه کردن تمامی مدارک مورد نیاز برای یک شیت، باید با علم به اصول گرافیک و استفاده از یک روش مناسب، شیـت بندی و پرزانته نهایی را انجام دهید.

پرزانته ، پرانتزه
شیت های کامپیوتری

پورتفولیوی دیگران را تماشا کنید.

هم اکنون بهتر است از کارهای دیگران الهام بگیرید. به وب‌سایت حرفه‌ای Issuu سری بزنید.

در این وب‌سایت، رزومه حرفه ای (پورتفولیو Portfolio) تعداد زیادی از معماران و دانشجویان رشته معماری و دیگر رشته‌های گرافیکی را می‌توانیید به صورت رایگان مشاهده کنید.

تعداد زیادی از این پورتفولیوها به طرز حرفه ای و با کمک دو نرم افزار قوی photoshop و illustrator ایجاد شده‌اند.

این دو نرم افزار را با هم مقایسه کنید تا به تفاوت‌ها و شباهت‌های فوق العاده آنها پی ببرید.

انجام شیت بندی توسط تیم کلوپ معماری

شیـت بندی توسط تیم کلوپ معماری در کم ترین زمان و با نازل ترین قیمت انجام می‌شود.

قیمت شیت بندی دستی و شیت بندی با نرم افزار با هم تفاوت دارند. علاوه بر این موارد پروژه اسکیس متره و تری دی مکس و… نیز توسط تیم کلوپ معماری قابل انجام است.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  برای شیت بندی آموزشی دارید تا بتونیم استفاده بکنیم؟
  سایت های زیادی رو چرخیدم ولی آموزش شیت بندی مناسبی پیدا نکردم

  1. سلام بله
   آموزشی تحت عنوان آموزش شیت بندی با فتوشاپ در حال ضبط می باشد.
   بعد از اتمام ویرایش فیلم ها می توانید دروه ها تهیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه