اخبار

بهترین دانشگاه ها و دانشکده ها برای تحصیل معماری در ایران را بشناسید

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران:

در حال حاضر در ایران در دانشگاه های دولتی رشته “معماری” در قالب دو رشته اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارائه می شود و هر ساله دانشجویان زیادی فارغ التحصیل و یا به عنوان ورودی جدید این رشته ها به دانشگاه های دولتی و غیر دولتی کشور وارد می شوند . البته لازم به ذکر است  که تعداد پذیرش دانشجوی دانشگاه های کشور در رشته مهندسی معماری به نسبت رشته معماری داخلی خیلی بیشتر است. ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران آشنا کنیم.

به منظور هرگونه انجام پروژه معماری با کلوپ معماری در ارتباط باشید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران را بیشتر بشناسید .

رشته معماری یکی از رشته های محبوب در کشور ایران است که دانشجویان بسیاری هر ساله در کشور ورود به این رشته میکنند معمولا در اکثر شهر های ایران که دارای دانشگاه هستند رشته معماری در این دانشگاه ها تدریس میشود .

رشته معماری در دانشگاه های ایران در 2 فرمت پیوسته و نا پیوسته تا مقطع کارشناسی میباشد که دانشجویان با توجه به رشته های تحصیلی خود در مقطع متوسطه پس از پایان تحصیل وارد دانشگاه از 2 لاین کنکور یا به صورت آزاد ثبت نام دانشگاه خود را انجام میدهند و مشغول تحصیل در رشته معماری میشوند.

بهترین دانشگاه های معماری در ایران

تعداد کل واحدها در رشته مهندسی معماری 140 واحد است که شامل 20 واحد عمومی، 29 واحد دروس پایه، 60 واحد دروس اصلی، 27 واحد دروس تخصصی  و 4 واحد اختیاری می شود.

در حال حاضر حدود 40 دانشگاه دولتی و غیرانتفاعی این رشته را به دانشجویان ارائه می دهند. دانشگاه های معماری یکی از پرتقاضاترین رشته هایی است که هر ساله دانشجویان بیشتری پذیرفته می شوند.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران

اگر شخصی از رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل شود، جهت اخذ مدارک سطوح بالاتر و ادامه تحصیل در این رشته می تواند وارد یکی از گرایش های ارشد رشته مهندسی معماری شده و تحصیلات خود را تا مراتب عالی تر ادامه می دهد .

گرایش های دوران ارشد و فوق لیسانس مهندسی معماری که در دانشگاه های مختلف کشور ارائه می شود شامل:

معماری اسلامی، مهندسی معماری، معماری منظر، انرژی و معماری، معماری داخلی، مطالعات معماری ایران، تکنولوژی معماری، بازسازی پس از سانحه ، مدیریت پروژه و ساخت و فناوری معماری می شود.

که در این مقاله مجالی برای توضیح مفصل تر این گرایش ها نیست.

به غیر از رشته مهندسی معماری در برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ و دانشگاه غیر انتفاعی علم و هنر یزد، رشته کارشناسی معماری داخلی ارائه می شود.

این رشته دارای 134 واحد درسی شامل واحد عمومی، 34 واحد دروس پایه ، 27 واحد دروس اصلی، 39 واحد دروس تخصصی، 8 واحد دروس اختیاری و 6 واحد پایان نامه است.

و گرایش های ارشد رشته معماری داخلی شامل گرایش‌های شهرسازی، مرمت و احیا بناها، معماری منظر و یا معماری تخصصی است.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران را بیشتر بشناسید .

معماری در دانشگاه علمی – کاربردی

دانشگاه های علمی و کاربردی از جمله مراکز آموزش عالی کشور هستند  که دوره های آموزشی مختلف در مقطع کاردانی و کارشناسی در حوضه معماری را ارائه نموده و اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

بهترین دانشگاه ها معماری در ایران کدامند ؟

این دوره ها شامل:

کاردانی فنی معماری – معماری روستایی

کاردانی فنی معماری – معماری شهری

مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی و نوسازی بافت های فرسوده

مهندسی ناپیوسته فناوری معماری – طراحی فضا و اماکن ورزشی

دانش آموزانی که دارای دیپلم ریاضی فیزیک از دبیرستان هستند یا اینکه فارغ التحصیل هنرستان یا کار و دانش در رشته معماری و ساختمان هستند، می توانند در دوره های کاردانی شرکت کنند.

سایر دیپلمه ها نیز به شرط گذراندن دوره های پیش نیاز، شرایط شرکت در این دوره ها را پیدا می کنند.

تعداد واحدهای دوره کارشناسی ناپیوسته در این رشته ها، 100 واحد است که 26 واحد آن نظر و 74 واحد آن مهارتی است که به صورت نظری و عملی به دانشجویان درس داده می شود.

دوره کاردانی فنی یک نظام واحد است که به دو بخش آموزش در محیط کار” تقسیم می شود. مجموع واحدهای هر دوره بین 68 تا 72 واحد است که در طول حداقل 2 و حداکثر 3 سال قابل اجرا است .

 تحصیل معماری در دانشکده های فنی و حرفه ای

در دانشگاه فنی و حرفه ای  در حال حاضر سه حوزه معماری به دانشجویان و داوطلبان این رشته ارائه می گردد.

متقاضیان این رشته می توانند در حوزه های مختلف این رشته که عبارتند از :

کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری، کاردانی معماری سنتی و کاردانی نقشه کشی معماری – معماری در دانشکده های فنی و حرفه ای کشور تحصیل کنند.

همانطور که مستحضر هستید دانشجویان در دانشکده های فنی و حرفه ای مدرک کاردانی اخذ می کنند.

درواقع افرادی می توانند وارد دوره های کاردانی و سپس کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه ای شوند که در دوره متوسطه وارد هنرستانهای فنی و حرفه ای شده و قبل از ورود به دانشگاه در دوره هنرستان خود رشته های مرتبط با معماری را قبل از ورود به دانشگاه انتخاب کرده باشند و در آن رشته دیپلم فنی و حرفه ای اخذ نموده باشند.

در این صورت برای ادامه تحصیل در این دانشگاه وارد می شوند.

در غیر این صورت مثلا دانشجویان رشته های ریاضی که در دوران دبیرستان خود دروس معماری را نگذرانده اند نمی توانند به این دانشکده ها وارد شوند و مدرک کاردانی و کارشناسی ناپیوسته اخذ کنند.

بهترین دانشگاه ها معماری در ایران کدامند ؟؟

این افراد در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل کرده و به صورت پیوسته مدرک لیسانس خود را دریافت و کارشناس می شوند.

نکته حائز اهمیت امتیاز بالاتر دانشجویان رشته معماری  در دانشکده های فنی و حرفه ای نسبت به دانشجویان علمی کاربردی این است که، دانش آموزانی که وارد دوره های فنی و حرفه ای می شوند.

از دو امتیاز بزرگ نسبت با دانش آموزان دبیرستانی که از رشته ریاضی وارد دانشکده هنر می شوند، برخوردارند.

اول اینکه این افراد پس از آن که از مدرک دیپلم فنی و حرفه ای خود را اخذ نمودند  می توانند وارد بازار کار شوند و کسب و کار خود را حداقل 4 سال زودتر از دانشجویانی که از رشته ریاضی وارد دانشگاه می شوند.

شروع کنند و دوم اینکه دارای مهارت های عملی و کاربردی بیشتری نسبت به دانشجویان رشته های ریاضی که در دانشگاه رشته معماری را انتخاب و در دانشگاه های علمی کاربردی تحصیل می کنند. و این دو مزیت باعث جذب سریع تر آن ها در بازار کار می شود .

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران را بیشتر بشناسید .

بهترین دانشگاه ها معماری در ایران کدامند ؟

معماری در دانشگاه آزاد

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران

دانشگاه آزاد نیز در واحدهای مختلف خود در سراسر کشور در حوزه معماری دانشجو می پذیرند رشته های تحصیلی که در حال حاضر توسط دانشگاه آزاد در حوزه معماری ارائه می شود به شرح زیر است :

مهندسی معماری

کارشناسی ناپیوسته بدون آزمون – علمی کاربردی معماری

کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری

کاردانی ناپیوسته بدون آزمون معماری سنتی

کاردانی پیوسته بدون آزمون نقشه کشی معماری – معماری

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران را بیشتر بشناسید .

بهترین دانشگاه ها معماری در ایران

بهترین دانشگاه های کشور در رشته معماری به ترتیب زیر می باشند:

۱.تهران

2.علم و صنعت

3.شهید بهشتی

4.هنر اصفهان

5.هنر تهران

6.فردوسی

7.یزد

8.شیراز

9.گیلان

10.مازندران

11.تبریز

12.بوعلی سینا

13.بین المللی امام خمینی(ره)

14.کاشان

15.شهید باهنر

16.شاهرود

17.قم

18.حکیم سبزواری

19.زنجان

20.گلستان

21.شهید چمران

22.رازی

23.سمنان

24.کردستان

25.ارومیه

26.خلیج فارس

27.بجنورد

28.هنر اسلامی تبریز

29.محقق اردبیلی

30.ملایر

31.صنعتی جندی شاپور

32.بناب

33.سیستان و بلوچستان

34.زابل

35.ایلام

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل معماری در ایران را بیشتر بشناسید.

بهترین دانشگاه معماری تهران

به عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، نمی توانم قضاوت یا نظر ذهنی داشته باشم. با این حال، من می توانم لیستی از برترین دانشگاه های معماری تهران را بر اساس شهرت و رتبه علمی در اختیار شما قرار دهم.

 • دانشگاه تهران – دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشگاه شهید بهشتی – دانشکده هنر و معماری
 • دانشگاه علم و صنعت ایران – دانشکده معماری و شهرسازی
 • آموزشگاه فنی حرفه ای – آکادمی فنی نو
 • دانشگاه تربیت مدرس – دانشکده هنر و معماری
 • دانشگاه آزاد اسلامی – واحد تهران مرکزی – دانشکده هنر و معماری

می‌توانید از وب‌سایت‌های رسمی آن‌ها دیدن کنید، برنامه درسی و هیئت علمی آن‌ها را با هم مقایسه کنید و یکی را انتخاب کنید که برای اهداف علمی و شخصی شما مناسب‌تر است.

دانشگاه های فنی و حرفه ای معماری

دانشگاه های فنی و حرفه ای معماری بسیاری در سرتاسر دنیا وجود دارند که آموزش با کیفیتی در زمینه معماری ارائه می دهند. چند نمونه از این دانشگاه ها عبارتند از:

 • دانشگاه صنعتی دلفت – دانشکده معماری و محیط ساخته شده
 • دانشگاه توکیو – گروه معماری
 • دانشگاه هاروارد – دانشکده تحصیلات تکمیلی طراحی
 • دانشگاه کالیفرنیا، برکلی – کالج طراحی محیطی
 • دانشگاه ملی سنگاپور – دانشکده طراحی و محیط زیست
 • دانشگاه ملبورن – دانشکده معماری، ساختمان و برنامه ریزی

این دانشگاه ها طیف وسیعی از برنامه ها را در زمینه معماری ارائه می دهند، مانند مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد، برنامه های گواهینامه و دوره های آموزش مداوم. آنها همچنین فرصت هایی را برای دانشجویان فراهم می کنند تا در تحقیقات، شرکت در استودیوهای طراحی و کارگاه ها و کسب تجربه عملی از طریق کارآموزی و سایر فعالیت های عملی.

بهترین دانشگاه برای رشته معماری در ایران

در ایران چندین دانشگاه وجود دارد که رشته معماری را ارائه می دهند. برخی از دانشگاه های برتر ایران برای آموزش معماری عبارتند از:

 • دانشگاه تهران: دانشکده هنرهای زیبا: دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران یکی از برترین دانشکده های معماری در ایران به شمار می رود. این رشته طیف گسترده ای از برنامه ها را در معماری و شهرسازی ارائه می دهد، از جمله مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
 • دانشگاه شهید بهشتی: دانشکده معماری و شهرسازی: دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی یکی دیگر از دانشکده های برتر ایران است. این دانشکده برنامه هایی را در زمینه معماری، طراحی شهری و برنامه ریزی شهری ارائه می دهد.
 • دانشگاه هنر اصفهان: دانشکده معماری و شهرسازی: دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان با برنامه های عالی در زمینه معماری و شهرسازی شناخته شده است. این دانشکده در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته معماری ارائه می دهد.
 • دانشگاه تبریز: دانشکده معماری و شهرسازی: دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تبریز نیز یکی از دانشکده های رتبه برتر ایران است. این دانشکده در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های معماری، شهرسازی و طراحی شهری ارائه می دهد.
 • دانشگاه صنعتی شریف: دانشکده معماری: دانشکده معماری دانشگاه صنعتی شریف یک موسسه معتبر برای آموزش معماری در ایران است. این مدرسه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته معماری ارائه می دهد.

توجه به این نکته ضروری است که هر یک از این دانشگاه ها نقاط قوت و پیشنهادات منحصر به فرد خود را دارند و بهترین دانشگاه برای شما ممکن است به علایق و اهداف فردی شما بستگی داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه