لیست قیمت یونولیت | پلی استایرن منبسط شده (EPS) چیست؟ | کلوپ معماری

یونولیت

یونولیت با نام مستعار پلاستوفوم در بین مردمان ایران شنیده می شود. و پلی استایرن های انبساطی (Polystyrene Expanded) در زبان های مختلف با نام تجاری یونولیت شناخته می شوند.

پلی استایرن به زبان انگلیسی (Polystyrene) منبسط شده (EPS) یک کف پلاستیکی سفید است که از دانه های سخت پلی استایرن ساخته شده است. عمدتا برای بسته بندی ، عایق بندی و غیره استفاده می شود. این یک سلول بسته و کف سفت و سخت است که توسط مواد زیر تشکیل می شود:

 • استایرن – این ماده ساختار سلولی یونولیت را تشکیل می دهد.
  پنتان – به عنوان عامل دمنده استفاده می شود.
 • استایرن و پنتان هر دو ترکیبات هیدروکربنی هستند و از محصولات جانبی نفت و گاز طبیعی حاصل می شوند.

EPS با هدایت حرارتی بسیار کم ، جذب رطوبت کم و خواص میرایی بسیار عالی بسیار سبک است. یکی از محدودیت های جدی کف یونولیت حداکثر دمای عملیاتی نسبتاً کم 80 C. است. خصوصیات فیزیکی آن در طی مدت طولانی قرار گرفتن در معرض دما در محدوده دمای کار (یعنی حداکثر تا 167 درجه فارنهایت / 75 درجه سانتیگراد) تغییر نمی کند.

مقاومت شیمیایی آن تقریباً معادل ماده ای است که بر اساس آن ساخته شده است – یونولیت.

لیست قیمت یونولیت

 

انواع یونولیت های ساختمانی ابعاد یونولیت وزن خالص قیمت یونولیت انبار بارگیری
یونولیت سقفی 0.25*0.50*2 1200gr تماس بگیرید کرج
یونولیت سقفی 0.25*0.50*2 1300gr تماس بگیرید کرج
یونولیت سقفی 0.25*0.50*2 1400gr تماس بگیرید کرج
یونولیت سقفی 0.25*0.50*2 1500gr تماس بگیرید کرج
یونولیت کرومیت 0.25*0.65*1 800gr تماس بگیرید کرج
یونولیت کرومیت 0.25*0.65*1 900gr تماس بگیرید کرج
یونولیت کرومیت 0.25*0.65*1 1000gr تماس بگیرید کرج

EPS 98٪ هوا است و 100٪ قابل بازیافت است.

چگونه یونولیت تولید می شود؟

تبدیل پلی استایرن قابل انبساط به یونولیت منبسط شده در سه مرحله انجام می شود: پیش انبساط ، بلوغ / تثبیت و قالب گیری

پلی استایرن توسط پالایشگاه نفت خام استایرن تولید می شود. برای تولید پلی استایرن منبسط شده ، دانه های پلی استایرن با کف پنتان آغشته می شوند. گرانول پلی استایرن در دمای بالاتر از 90 درجه سانتیگراد از قبل کف می شود.

این دما باعث تبخیر ماده دمنده و در نتیجه مواد پایه ترموپلاستیک تا 20-50 برابر اندازه اصلی خود باد می شود.

سپس مهره ها به مدت 6-12 ساعت ذخیره می شوند و به آنها اجازه می دهد تا به تعادل برسند. سپس دانه ها به قالب منتقل می شوند تا اشکال مناسب برای کاربرد بدست آورند.

فوم سقفی ، یونولیت
Polystyrene

تولید ورق / قالبهای پلی استایرن منبسط شده

در مرحله آخر ، مهره های تثبیت شده به صورت بلوک های بزرگ (فرایند قالب گیری بلوک) یا به شکل های سفارشی طراحی می شوند (فرایند قالب سازی شکل)

مواد را می توان با افزودن مواد افزودنی مانند بازدارنده های شعله اصلاح کرد تا رفتار EPS در صورت آتش سوزی بیشتر بهبود یابد.

خواص پیشرفته یونولیت و مزایای اصلی

EPS ماده ای سبک با خاصیت عایق بندی خوبی است و مزایایی از جمله:

پلی استایرن
یونولیت

خواص حرارتی (عایق)

EPS به دلیل ساختار سلول بسته ای که از 98٪ هوا تشکیل شده است ، رسانایی گرمایی بسیار کمی دارد. این هوای محبوس شده در سلول ها رسانای حرارتی بسیار ضعیفی است و بنابراین خواص عایق حرارتی عالی کف را تأمین می کند . هدایت حرارتی کف پلی استایرن منبسط شده ، با تراکم 20 کیلوگرم در متر مکعب 0.035 – 0.037 W / (متر · K) در 10 درجه سانتیگراد است.

مشخصات استاندارد ASTM C578 برای عایق حرارتی یونولیت سلولی سفت و سخت ، ویژگی های فیزیکی و ویژگی های عملکرد کف EPS را در نظر می گیرد ، زیرا مربوط به عایق حرارتی در ساخت و ساز است.

مقاومت مکانیکی

تولید انعطاف پذیر باعث انعطاف پذیری EPS می شود ، که می تواند با توجه به کاربرد خاص تنظیم شود. EPS با مقاومت فشاری بالا برای کاربردهای بار زیاد استفاده می شود ، در حالی که می توان از EPS با مقاومت فشاری کمتر برای ایجاد حفره استفاده کرد.

مشخصات مقاومت معمولاً با تراکم افزایش می یابد ، اما ویژگی های میرایی بسته های فوم EPS تحت تأثیر هندسه ، قسمت قالب گیری شده و به میزان کمتری از اندازه دانه ها و شرایط پردازش و همچنین تراکم تأثیر می پذیرد.

پایداری ابعادی

EPS ثبات ابعادی استثنایی را ارائه می دهد و در واقع تحت تأثیر طیف گسترده ای از عوامل محیطی باقی نمی ماند. انتظار می رود حداکثر تغییر اندازه کف EPS کمتر از 2٪ باشد ، که EPS را مطابق با روش آزمایش ASTM D2126 قرار می دهد.

 

تراکم (pcf) استرس @ 10٪ فشرده سازی (psi) مقاومت خمشی (psi) مقاومت کششی (psi) مقاومت برشی (psi)
1.0 13 29 31 31
1.5 24 43 51 53
2.0 30 58 62 70
2.5 42 75 74 92
3.0 64 88 88 118
3.3 67 105 98 140
4.0 80 125 108 175

ویژگی های معمول بسته بندی قالب گیری EPS (دمای آزمایش 70 درجه فارنهایت)
04.30 Souce: اتحاد صنعت EPS

خصوصیات الکتریکی

قدرت دی الکتریک EPS تقریباً 2KV / mm است. ثابت دی الکتریک آن که در دامنه فرکانس 100-400 مگاهرتز و در تراکم ناخالص 20-40 کیلوگرم در متر مکعب اندازه گیری شده است ، بین 1.02-1.04 است. EPS تولید شده را می توان با عوامل ضد الکتریسیته ساکن درمان کرد تا مشخصات صنعت الکترونیک و بسته بندی نظامی را برآورده کند.

جذب آب – EPS نمناک نیست. حتی هنگام غوطه ور شدن در آب ، فقط مقدار کمی آب را جذب می کند. از آنجا که دیواره سلول ضد آب است ، آب فقط از طریق کانالهای کوچک بین دانه های ذوب شده می تواند به کف نفوذ کند.

مقاومت شیمیایی

آب و محلول های آبی نمک ها و بازها بر یونولیت منبسط شده تأثیر نمی گذارند. با این حال ، EPS به راحتی توسط حلال های آلی مورد حمله قرار می گیرد.

مقاومت در برابر هوا و پیری

EPS در برابر پیری مقاوم است. قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید (تابش اشعه ماوراء بنفش) منجر به زرد شدن سطح می شود که با ایجاد خرده جزئی از لایه بالایی همراه است. زرد شدن به دلیل عمق نفوذ کم برای مقاومت مکانیکی عایق مهم نیست.

مقاومت در برابر آتش

EPS قابل اشتعال است. اصلاح با بازدارنده های شعله به طور قابل توجهی اشتعال پذیری کف و گسترش شعله های آتش را به حداقل می رساند.

یونولیت منبسط شده (EPS) یونولیت اکسترود شده (XPS)

EPS با انبساط دانه های کروی در یک قالب ، با استفاده از گرما و فشار برای ذوب شدن دانه ها تولید می شود. در حالی که هر دانه منفرد یک سلول بسته است ، اما فضای باز قابل توجهی بین هر دانه وجود دارد.

گلوله های EPS به بلوک های بزرگی تبدیل می شوند ، سپس توسط ماشین هایی با ورق های سیم گرم یا برخی از شکل ها یا فرم های خاص سیستم های کامپیوتری برش داده می شوند.

عامل دمنده EPS دانه ها را خیلی سریع ترک می کند و هزاران سلول کوچک پر از هوا ایجاد می کند.

EPS نسبت به XPS آب بیشتری جذب می کند ، در نتیجه باعث کاهش عملکرد و از دست دادن قدرت عایق می شود (مقدار R).

XPS در یک فرآیند اکستروژن مداوم تولید می شود که در آن یک ماتریس “سلول بسته” همگن بدست می آید ، هر سلول کاملاً توسط دیواره های پلی استایرن محصور شده است.

XPS به صفحات “اکسترود” می شود. پلی استایرن با مواد افزودنی و عامل دمنده مخلوط می شود – که سپس توسط رنگ به یکدیگر ذوب می شود.

عامل دمنده XPS سالها در مواد جاسازی شده است.

XPS اغلب به جای EPS برای محیط های مرطوب تر که به مقدار بیشتری مقاومت در برابر انتشار بخار آب نیاز دارند ، انتخاب می شود.

مقاومت فشاری XPS بیشتر از EPS است.

پلی استایرن اکسترود شده در مقابل پلی استایرن منبسط شده

XPS اغلب با EPS اشتباه گرفته می شود. EPS (منبسط شده) و XPS (اکسترود شده) عایق سلول بسته سفت و سختی هستند که از همان رزین های پایه پلی استایرن ساخته شده اند. با این حال ، تفاوت در روند تولید آنها نهفته است.

 

 

کاربردهای یونولیت منبسط شده

پلی استایرن منبسط شده (EPS) برای تولید تعدادی از برنامه های کاربردی مانند:

ساخت و ساز

EPS به دلیل خاصیت عایق بودن ، بی اثر بودن شیمیایی ، مقاومت در برابر باکتریها و آفات و موارد دیگر در صنعت ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار سلول بسته آن فقط جذب کمی آب را امکان پذیر می کند.

این بادوام ، مستحکم است و می تواند به عنوان سیستم های عایق بندی شده برای صفحات نمای ساختمان ، دیوارها ، سقف ها و کف ساختمان ها ، به عنوان ماده شناور در ساخت ماریناها و پونتون ها و به عنوان یک پرکننده سبک در ساخت جاده ها و راه آهن استفاده شود.

EPS مزایای عایق بندی حرارتی در ساختمان را ارائه می دهد.

عایق پلی استایرن پیشرفته مزایای زیست محیطی زیادی از جمله:

 • مصرف انرژی کاهش یافته است.
  محتوای بازیافت شده.
  توزیع محلی و…
  کیفیت هوا در محیط داخلی بهبود یافته است.

بسته بندی غذا

با استفاده از تجهیزات متداول می توان EPS را اکسترود کرد و یک ورق پیوسته تشکیل داد. بعداً می توان این ورق را قالب بندی کرد (به عنوان مثال با قالب گیری در خلا ، قالب گیری فشاری) برای تولید کالاهایی مانند سینی میوه و موارد مشابه.

EPS فاقد ارزش غذایی است و بنابراین از رشد میکروارگانیسم های قارچی ، باکتریولوژیکی یا دیگر پشتیبانی نمی کند. بنابراین به طور گسترده ای در بسته بندی محصولات غذایی مانند غذاهای دریایی ، میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. ویژگی های عایق حرارتی EPS به تازه نگه داشتن غذا کمک می کند و از تراکم در سراسر زنجیره توزیع جلوگیری می کند.

EPS ماده ای است که به طور گسترده برای تولید ظروف خدمات غذایی استفاده می شود.

این ماده به طور گسترده ای برای تولید ظروف غذا مانند فنجان های نوشیدنی ، سینی های غذا و ظروف صدف استفاده می شود.

هنگام بسته بندی در EPS ، میوه ها و سبزیجات ویتامین C خود را بیشتر از بسته بندی مواد غذایی در مواد دیگر حفظ می کنند.

بسته بندی صنعتی

از بسته بندی EPS اغلب برای بسته بندی صنعتی استفاده می شود. این محصولات به لطف خواص جذب شوک در تولید محصولات صنعتی ، از مواد ایده آل برای محافظت کامل و ایمنی در برابر خطر در هنگام حمل و نقل و بهره برداری برخوردار است.

این کف سبک و سخت را می توان به هر شکلی قالب زد تا از محصولات حساس مانند تجهیزات پزشکی ظریف ، قطعات الکترونیکی ، کالاهای مصرفی برقی ، اسباب بازی ها و محصولات باغی در هنگام حمل و نگهداری محافظت و عایق بندی شود.

همچنین از EPS برای تهیه کولرهای یکبار مصرف با کف و بادام زمینی بسته بندی برای تحویل استفاده می شود.

برنامه های بسته بندی باید تراکم بسته بندی را در هنگام توجه داشته باشند.
انتخاب سطح مناسب نرم کنندگی مورد نیاز شغل

سایر کاربردهای EPS قالب گیری شده

EPS را می توان به هر شکلی قالب زد ، مثال:

 • کلاه ایمنی ورزشی
  صندلی ماشین کودک
  صندلی ها
  نشستن در اتومبیل های اسپرت
  تحمل پانل های عایق بندی شده ساختاری و غیره

EPS – ایمنی ، پایداری و بازیافت

پلی استایرن منبسط شده 100٪ قابل بازیافت است.
عایق EPS از عناصر آلی – کربن ، هیدروژن و اکسیژن – تشکیل شده است و حاوی کلروفلوئوروکربن (CFC) یا هیدروکلرو فلوروکربن (HCFC) نیست. EPS در بسیاری از مراحل چرخه زندگی خود قابل بازیافت است.

پلی استایرن منبسط شده 100٪ قابل بازیافت است و با کد شناسایی رزین پلاستیک 6 مشخص شده است.

با این حال ، جمع آوری EPS می تواند یک چالش بزرگ باشد زیرا محصول بسیار سبک است. بازیافت کنندگان PS یک سیستم جمع آوری ایجاد کرده اند که در آن EPS در فواصل کوتاه به تأسیساتی منتقل می شود که در آن مواد بیشتر توسط آن پردازش می شود:

 • دانه بندی – EPS به گرانولاتوری اضافه می شود که مواد را به قطعات کوچکتر تقسیم می کند.
  مخلوط کردن – مواد برای مخلوط شدن کامل با گرانول های مشابه به مخلوط کن منتقل می شود.
  اکستروژن – مواد در اکسترودر تغذیه می شوند ، در آنجا ذوب می شوند. رنگ را می توان اضافه کرد و مواد اکسترود شده سپس به یک محصول با ارزش افزوده جدید تبدیل می شود.

مواد EPS را می توان پردازش و به محصولات بسته بندی جدید یا کالاهای بادوام قالب زد.

چندین کشور پلی استایرن منبسط شده رسمی ایجاد کرده اند

برنامه های بازیافت در سراسر جهان

مزایای پایداری مرتبط با EPS عبارتند از:

تولید EPS شامل استفاده از CFC ها و HCFC ها نیست که باعث از بین رفتن لایه ازن می شود.
در طی تولید هیچ زباله جامد باقیمانده تولید نمی شود.
این به صرفه جویی در انرژی کمک می کند زیرا یک ماده عایق حرارتی موثر است که به کاهش انتشار CO2 کمک می کند.
EPS در بسیاری از مراحل چرخه زندگی خود قابل بازیافت است.
EPS بی اثر و غیر سمی است. هیچ ماده ای را در آبهای زیرزمینی استخراج نمی کند.

سوالات متداول

یونولیت از کجا بخرم؟

دستگاه های یونولیت را از کجا بخریم؟

چرا باید از یونولیت در ساختمان استفاده کنیم؟

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
ارتباط با کارشناسان