تبلیغات

گزارش وضعیت بازار آهن در هفته اول مهر 1400 از نگاه آسرون

دلار مقاومت بازار را شکست

تحلیل بازار ارز در هفته اول مهرماه 1400

پس از چند هفته آرام، قیمت دلار در هفته اول مهر مجدداً افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و پس از تعطیلی روز دوشنبه، برای بار دوم در سال جاری، سری به بالای سقف قیمتی خود یعنی 28.000 تومان زد. قیمت دلار آزاد هفته گذشته را با قیمت 27.560 تومان آغاز کرد و در آخر هفته به 28.420 تومان رسید. قیمت دلار نیمایی نیز علی‌رغم ثبات نسبی در بیشتر روزهای هفته، در آخر هفته کمی افزایش داشت و به 23.340 تومان رسید.

کدام عوامل باعث شدند تا قیمت‌ها در هفته اول مهر افزایشی شوند؟

برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته گذشته و حواشی جدید ایجاد شده پیرامون توافق هسته‌ای با ایران، منجر به ایجاد التهاب در بازار شد و مطابق معمول اولین اثر آن، افزایش قیمت دلار آزاد بود. این سناریوی تکراری، این بار هم مجدداً مطابق برنامه پیش رفت و به دنبال افزایش قیمت دلار آزاد، قیمت بسیاری از کالاها از جمله آهن و فولاد، مجدداً افزایش یافت.

در آخرین پرده، خریداران نیز علی‌رغم افزایش قیمت، برای خرید هجوم آوردند و مقاومت در سمت تقاضا، بار دیگر شکسته شد. البته یکی دیگر از عوامل شکسته شدن مقاومت تقاضا، نزدیک شدن قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد و بورس کالا به یکدیگر بود. از طرف دیگر، وعده‌های وزیر صمت در مورد کنترل و ایجاد تحول در بازار آهن و فولاد هنوز عملی نشده و بسیاری از فعالان با تجربه بازار آهن و فولاد، ترجیح دادند که خود دست به کار شوند.

در روز سه‌شنبه هفته گذشته، از بین 184.360 تن شمش فولادی عرضه‌شده در بورس کالا، 50.720 تن آن با قیمت نهایی 13.842 تومان به فروش رفت و در روز چهارشنبه هم از 112.938 تن میلگرد عرضه‌شده، 81.982 تن آن با قیمت نهایی 14.796 تومان مورد معامله قرار گرفت.

قیمت میلگرد در هفته اول مهر 1400 چقدر افزایش یافت؟

میلگرد آجدار از جمله مقاطعی بود که در هفته گذشته، قیمت دلار آزاد تأثیری چندانی روی آن نداشت و با وجود کمی افزایش، در محدوده قیمتی هفته آخر شهریور باقی ماند. به عنوان مثال، قیمت میلگرد اصفهان در هفته گذشته از 15.250 به 15.400 رسید و قیمت میلگرد بناب نیز از 14.950 تا 15.400 تومان بالا رفت. نمودارهای زیر، نوسانات قیمت میلگرد ذوب‌آهن اصفهان و ظفر بناب در هفته گذشته را نشان می‌دهند:

بازار میلگرد و آهن

نمودار 5: تغییرات قیمت میلگرد 20 ظفر بناب در 3 تا 8 مهر 1400

تحلیل قیمت تیرآهن در هفته اول مهرماه 1400

در هفته گذشته، افزایش قیمت دلار نیز تأثیر چندانی روی قیمت تیرآهن نداشت و قیمت تیرآهن در اوج خود، تنها 100 تومان با بیشینه خود در هفته آخر شهریور تفاوت داشت. به عنوان مثال، قیمت تیرآهن اصفهان در هفته گذشته از 15.400 تا 15.750 تومان افزایش یافت. نمودار زیر، نوسانات قیمت این مقطع فولادی را در هفته گذشته نشان می‌دهد:

بازار آهن و میلگرد

نمودار 6: تغییرات قیمت تیرآهن 16 ذوب‌آهن در 3 تا 8 مهر 1400

قیمت قوطی پروفیل در هفته اول مهر 1400 چقدر نوسان داشت؟

قوطی پروفیل رکورددار افزایش قیمت در هفته اول مهرماه بود و قیمت آن با شیب تندی افزایش یافت. به عنوان مثال، قیمت قوطی پروفیل کیان پرشیا از 26.000 به 26.800 تومان رسید و قیمت قوطی پروفیل فولاد گستر حداد نیز از 24.900 تا 26.800 صعود کرد. این درحالی بود که قیمت ماده اولیه این مقطع فولادی یعنی ورق سیاه، در هفته گذشته کاهش محسوسی داشت. نمودار نوسانات قیمت این 2 مقطع فولادی را در ادامه می‌بینید:

بازار آهن

نمودار 9: تغییرات قیمت پروفیل 2*40*40 کیان پرشیا در 3 تا 8 مهر 1400

در هفته آینده روند قیمت‌ها چگونه خواهد بود؟

خوشبختانه وضعیت معاملات در بورس کالا و قیمت‌های نهایی شمش و مقاطع طویل، نشان‌دهنده این است که در هفته پیش رو، قرار نیست قیمت‌ها چندان افزایش پیدا کنند. البته مسلم است که تا وقتی که التهاب ناشی از برجام در بازار برطرف نشود، شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

اگر قصد خرید یا سرمایه‌گذاری در بازار آهن و فولاد را دارید، باید بدانید که چه زمانی برای اقدام به خرید، مناسب است. مطالعه تحلیل ماهانه بازار آهن و فولاد آسرون به شما کمک می‌کند تا با دیدی باز اقدام به تصمیم‌گیری کنید.

قیمت مقاطع فولادی در هفته اول مهر چقدر نوسان داشت؟

نوسانات و افزایش قیمت دلار در هفته اول مهر، باعث شد که قیمت‌ها پس از چند هفته، مجدداً افزایشی شود. گزارش بازار آهن و فولاد در هفته اول مهرماه 1400، نشان‌دهنده افزایش قیمت مقاطعی مثل نبشی و قوطی پروفیل و کاهش قیمت مقاطعی مثل ورق سیاه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه