تبلیغات

پاک‌سازی هوای منزل از آلودگی هوا با طراحی و ساخت بام سبز

پاک‌سازی هوای منزل از آلودگی هوا با طراحی و ساخت بام سبز

روف‌گاردن یا بام سبز در واقع یک تکنولوژی مدرن‌سازی شده و عاریه گرفته از دوران کهن است که این روزها در کشورهای اروپایی و حتی خاورمیانه به جهت ارتقاء سطح سلامتی محیط و همین‌طور بالابردن راندمان تولید اکسیژن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

زندگی ماشینی، رباتیک و صنعتی باعث شده است که شهرهای بزرگ روزبه‌روز نسبت به گذشته آلوده‌تر شوند. در این وضعیت چند مسئله مهم بیش از هر چیزی نمود پیدا می‌کند. آلودگی هوا. واژه‌ای که همه ما با آن آشنا هستیم و از چند سال پیش در این مورد اخبار زیادی می‌شنیدیم که مدام در جراید و روزنامه‌ها عنوان می‌شد تهران و بسیاری از شهرهای جنوبی ایران از جمله آلوده‌ترین‌ها در دنیا هستند.

فکر نکنید که شهر کوچک محل زندگی شما عاری ازاین‌گونه آلودگی‌های زیست‌محیطی است. خیر. وضعیت جو زمین و اتمسفر آن روزبه‌روز در حال بدتر شدن است. خوب قصد داریم ارتباطی میان روف ‌گاردن‌ ها و دلیل استفاده از آن‌ها در کشورهای مدرن و صنعتی نظیر ژاپن، امریکا، آلمان و… پیدا کنیم. می‌دانیم که بزرگ‌شدن حفره لایه اوزون نتیجه‌ای جز گرم‌تر شدن محیط‌زیست را در برنخواهد داشت.

تأثیر بام سبز روی کاهش آلودگی هوا

روف‌گاردن یا بام باغ در واقع فضای سبز و پوشیده از بافت و گونه‌های گیاهی است که روی پشت‌بام اجرا خواهد شد. به‌طورکلی و بر اساس تعاریف لغت‌نامه‌های لاتین روف ‌گاردن‌ ها می‌توانند شامل گیاهان مختلفی باشند و در بستری خارج از جو زمین و خاک احداث می‌شوند. علاوه‌برآن روف‌گاردن در واقع همان فضای سبزی است که در بسیاری از امکان مسکونی و تجاری در پشت‌بام مسطح خانه طراحی و اجرا خواهد شد و این محل البته می‌تواند لابی ساختمان و یا کف حیاط و سقف پارکینگ نیز باشد. خدمات ساخت و اجرای روف‌گاردن توسط شرکت‌های زیادی در ایران نیز انجام می‌شود. اما رعایت یک سری فاکتورها و المان‌ها بر اساس قرار دادنامه‌ای که منعقد می‌شود ضروری خواهد بود. مثلاً استفاده از زیرسازی مناسب و…

داشتن یک باغ بام یا روف گاردن که فضای سرسبز و بیشتری را برای دورهمی های ما ایجاد نماید، امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این میان طراحی و ساخت روف گاردن های لاکچری در سال های اخیر یکی از سوالات بسیاری از کاربران بوده و در حقیقت افراد زیادی با این چالش مواجه می شوند که چگونه می توانند یک روف گاردن لاکچری و بسیار زیبا را برای ساختمان خود ایجاد نمایند.

در این بحث صرفاً محوطه‌سازی اهمیت ندارد. روف‌گاردن تأثیر مستقیم روی کاهش آلودگی هوا دارد. خوب در ارتفاع و ساختمان‌های چندطبقه آلودگی، ذرات آلاینده و تابش نور خورشید بیشتر است. در مبحث وارونگی هوا که در فصل سرما و بخصوص در پاییز رخ می‌دهد و چهره شهر را زشت می‌کند. استفاده از روف‌گاردن تا 99 درصد می‌تواند موجب کاهش آلاینده شود. روف‌گاردن یک فضای سبز پر از گیاه است که در نهایت ماهیت و رسالت خود را انجام می‌دهد. اما این رسالت چیست؟ خوب خیلی ساده است. تولید اکسیژن و جذب دی‌اکسیدکربن.

هوای پاک و کاهش دمای محیط

در فصول گرم و خشک که بسیاری از شهرهای کشور ما درگیر مسئله قطعی برق هستند. کاهش دمای یک ساختمان اهمیت زیادی دارد. گیاهان در واقع علاوه بر فواید زیادی که برای محیط‌زیست دارند. می‌توانند موجب جذب 50 درصدی نور خورشید و کاهش انعکاس شوند. در نتیجه هوای اطراف محیط‌هایی که دارای روف ‌گاردن یا این‌گونه بسترهای گیاهی و پوشش‌های سبز هستند عموماً خنک‌تر، سردتر و لطیف‌تر می‌باشد. افرادی که در طول روز با تنش‌های زیادی در کار و زندگی مواجه می‌شوند. کارمندانی که مدام پشت میز می‌نشینند. می‌توانند علاوه بر فواید زیست‌محیطی از نظر ابعاد روحی و کنترل روانی نیز از فضای بام سبز یا روف ‌گاردن استفاده کنند. البته می‌توان به جهت ایجاد جذابیت‌های بصری بیشتر از نورپردازی محیطی استفاده نمود.

بر اساس منابع معتبر روف‌ گاردن‌ها می‌توانند تا 30 درصد موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی شوند. همین‌طور این فضاها سبب کاهش دمای ساختمان حتی در بخش‌های داخلی تا 3 درجه سانتی‌گراد شوند. خوب صرفاً موضوع کاهش دما نیست. رطوبت محیط نیز به مقدار موردنیاز می‌رسد.

مهم‌ترین مزایای استفاده از روف‌گاردن

در روف‌گاردن شما می‌توانید از گیاهان و گل‌های محبوب و موردعلاقه خود استفاده کنید. لوازم و وسایلی نظیر آلاچیق، شومینه و صندلی‌های چتردار و حتی تاب‌های راحتی نصب نمایید و یا برای ایجاد جذابیت بیشتری در محیط بام سبز به شما ساخت آبنما و اجرای آن را پیشنهاد می‌کنیم. روف‌گاردن نقش مهمی در ایزوله کردن محیط اطراف یک ساختمان دارد. خوب کاهش کربن‌دی‌اکسید ماهیت اصلی گیاهان است و همین‌طور در کنار تمامی این مزایا ظاهر ساختمان شما جذاب‌تر و مدرن‌تر می‌شود. پشت‌بام منازل و ساختمان‌های تجاری در شرایط انتشار نور مستقیم خورشید و اشعه‌های مضر در خطر است. حتی ممکن است صدمات مرتبط با آب‌وهوا و شرایط محیطی نیز متوجه آن شود. بام باغ در واقع سبب بالارفتن حداکثری طول عمر غشا در پشت‌بام می‌شود.

بار گرمایش در فصل تابستان کم تر شده و در فصل زمستان نیز ایده طراحی روف‌ گاردن می‌تواند موجب کنترل دما و برودت ساختمان شود. اصل مهمی که باعث می‌شود بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، شرکت‌ها و ساکنین ساختمان‌های مسکونی به فکر احداث روف‌گاردن باشند، موضوع ایجاد یک محیط سرسبز و خنک، زیبا به جهت ارتقاء کیفیت زندگی است. خوب تعداد مزایای طراحی و ساخت بام سبز زیاد است و خنک‌سازی محیط ساختمان در این روش از 50 تا 90 درصد بسته به اجرا خواهد بود.

راهکار ارگانیک پاک‌سازی هوای خانه و محل کار

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم. روف‌گاردن در واقع یک روش ارگانیک و اصولی برای پاک‌سازی حداکثری آلودگی‌های زیست‌محیطی از فضای محل زندگی و کار در شهرهای بزرگ و صنعتی است.

بام سبز علاوه بر این مزایا می‌تواند به‌عنوان یک عایق صوتی، حافظ ساختمان و بالابرنده طول عمر و کاهنده گرما ایفای نقش کند. در مقابل روف‌گاردن می‌تواند تبدیل به یک زیستگاه طبیعی برای گونه‌های جانداری نظیر پرندگان و… شود. جدای این موضوعات هر گیاهی را می‌توانید در این فضا کشت کنید و بسیاری از روف‌گاردن خانه و محل کار خود بهره‌برداری‌های اقتصادی نیز خواهند داشت. منظور کاشت و برداشت انواع گل‌وگیاه زینتی و سبزیجات است.

آلودگی‌های زیادی نیز توسط فلزات سنگین، کارخانجات تولیدی در محیط شهرهای بزرگ و صنعتی ایجاد می‌شود که ساخت یک روف ‌گاردن تا حد زیادی از انتشار این آلاینده‌ها جلوگیری می‌کند.

در یک جمع‌بندی باید خاطرنشان شویم که موضوع اجرای روف‌گاردن‌ها و دقت در این کار اهمیت زیادی دارد. آبگون دیزاین یک مؤسسه معتبر و باتجربه در زمینه طراحی و توسعه دکوراسیون داخلی و فضاسازی‌های ارگانیک می‌باشد که به شما امکان ترکیب روف‌ گاردن، دیوارهای سبز و آبنما برای کنترل هرچه بیشتر دما، شرایط زیست‌محیطی و آلودگی را می‌دهد.

خلق فضاهای سبز در محیط خانه و محل کار موجب بالارفتن اعتمادبه‌نفس، بازدهی و روحیه در انسان‌ها می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه