آموزش

دستور لاین در اتوکد” 4 روش اجرای دستور Line “

یکی از دستورهای کاربردی اتوکد ابزار Line می باشد. با کمک دستور Line می توانیم انواع پار خط ها را به صورت فواصل منطبق، فواصل نسبی، اندازه خط و زاویه آن، اجرای دستور برای خطوط زاویه دار می توانیم ترسیم کنیم. دستور لاین یکی از پرکاربردترین دستورات در ترسیم ها بوده و برای ایجاد خطوط با زاویه یا تعیین نقاط مختصاتی کاربرد بی نظیری دارد. در این مقاله به بررسی اجرای دستور لاین و 4 روش اجرای دستور می پردازیم. با ما همراه باشید.

در این فصل از آموزش های نرم افزار اتوکد موضوعات مختلفی همچون ترسیم پاره خط، چندضلعی، دایره، منحنی، هاشور، بیضی و نیم دایره {کمان} می پردازیم. چرا که به طور معمول برای یادگیری هر نرم افزار گرافیکی مبتنی بر رسم موضوعات است. در نرم افزار اتوکد پایه تمامی کارها توسط ترسیمات پاره خطی انجام می شود و سایر کارها در مرحله بعدی از ترسیمات قرار می گیرد. در این جلسه از آموزش اتوکد دستور Line را به صورت جامع آموزش خواهیم داد.

ترسیم پاره خط با دستور Line

دستور Line برای ترسیم پاره خط کاربرد دارد. همانطور که از نام آن پیداست در ترسیمات پاره خط بسیار حائز اهمیت بوده و در صورت اجرای دستور می توانیم ترسیمات را انجام بدهیم. ناگفته نماند هر دستور در نرم افزار اتوکد ویژگی های خاصی داشته و باید اصول و قواعد شروع ترسیمات را بدانیم. آموزش دستورات اتوکد امروزه برای سرعت بخشیدن به طراحی ها بسیار کارآمد بوده و به راحتی می توانیم با کمترین زمان ممکن نقشه های ساختمانی را طراحی کنیم.

اجرای دستور Line

بدین منظور برای اجرای دستور لاین می توانیم از چندین روش استفاده بکنیم.

روش اول فواصل منطبق

اجرای دستور لاین

برای اجرای دستور لاین می بایست بر روی آیکون Line کلیک چپ کنید تا نرم افزار اتوکد دستور را اجرا کند. برای اجرای دستور Line می توانید حرف L را در صفحه تصویر یا در قسمت Type a command تایپ کنید و کلید Enter را بفشارید.

اجرای دستور لاین
اجرای دستور لاین

LINE Specify first point: همانطور که در قسمت پایین نرم افزار مشاهده می کنید، دستور برای شما اجرا شده و از شما می خواهد تا اولین نقطه شروع را انتخاب کنید.

اجرای دستور لاین
دستور لاین

سپس نقطه ای بر روی صفحه تصویر انتخاب کنید. اگر میخواهید با استفاده از طول خط و زاویه آن را ترسیم کنید می توانید از روش دوم استفاده کنید. در این روش صرفا برای ترسیم پاره خط بدون اندازه می باشد.

صفحه تصویر : در آموزش های اتوکد اصلاح صفحه تصویر به معنی محیط نرم افزار اتوکد می باشد.

LINE Specify next point or : Undo : در این مرحله می بایست نقطه دوم پاره خط را در صفحه تصویر انتخاب کنید تا ترسیم پاره خط به درستی انجام شود.

اگر به قسمت Type a command توجه کنید می بینید که گزینه Undo در این قسمت وجود دارد. می توانید برای بازگشت به مرحله قبل بر روی آن کلیک کنید یا حرف اول آن را که با رنگ آبی به نمایش در آمده است تایپ کرده و دکمه Enter را بفشارید.

ترسیم پاره خط با ابزار لاین
ترسیم پاره خط با دستور لاین

روش دوم فواصل نسبی

در این روش به راحتی می توانید پاره خط ها را با استفاده از مختصات تعیین شده ترسیم کنید. تفاوت این روش با روش قبلی در این است که شما می توانید بدون در نظر گرفتن نقاط بر روی صفحه تصویر و با وارد کردن مختصات شروع به ترسیم کنید. به شکل زیر دقت کنید. برای تعیین مختصات ابتدا باید دستور لاین را اجرا کنید. سپس برای مختصات دادن به نقطه اول ابتدا باید علامت # را تایپ کنید. در این مرحله 2 مستطیل برای شما به نمایش در می آید. مستطیل اول حول محور X ها و برای تعیین مقدار مستطیل دوم حول محور Y ها می بایست علامت “ , (کاما) ” را تایپ کنید (برای تایپ علامت کاما ابتدا زبان ویندوز را به انگلیسی تغییر داده سپس بر دکمه سمت راست M روی کیبورد را بفشارید) تا مجوز لازم برای تعیین مختصات حول محور Y ها برای شما به نمایش درآید.

تعیین نقطه مختصاتی

در ابتدا اگر دستور لاین را اجرا کنید و علامت # را تایپ کنید با تصویر زیر روبرو خواهید شد.

  1. منظور از Specify first point تعیین نقطه اول با استفاده از مختصات می باشد.
  2. علامت مربع جهت تعیین مختصات استفاده می شود و باید قبل از تایپ مختصات علامت # را تایپ کنیم.
  3. سپس مختصات محور xها را تایپ کرده و برای تایپ مختصات محور Yها از علامت کاما استفاده کنید.
  4. علامت قفل به معنی تعیین مختصات محور xها می باشد.
  5. در قسمت پنجم همانطور که مشاهده می کنید از علامت > استفاده شده است که برای تعیین زاویه کاربرد دارد.

مانند تصویر زیر گام به گام پیش بروید تا بتوانید خطوط را با استفاده از مختصات تعیین کنید.

تعیین نقطه با مختصات در دستور line

روش سوم اندازه خط و زاویه آن

با استفاده از روش سوم می توانیم پاره خط را با اندازه و زاویه دلخواه ترسیم کنیم. یکی از روش هایی که در ترسیمات نقشه کشی ساختمان بسیار حائز اهمیت بوده و طراحان بیشتر از این روش برای طراحی نقشه ها استفاده می کنند.

برای اینکه بتوانیم بدون در نظر گرفتن مختصات ترسیمات را انجام بدهیم، ابتدا باید دستور لاین را اجرا کنیم و نقطه اول را در صفحه تصویر تعیین کنیم، سپس اندازه پاره خط را تایپ می کنیم و برای اینکه زاویه را مشخص کنیم می توانیم از علامت “, ، کاما” یا علامت”>” استفاده می کنیم.

اندازه خط و زاویه آن

روش چهارم اجرای دستور لاین برای خطوط زاویه دار در اتوکد

برای اجرای این روش ابتدا می بایست نقطه اول برای ترسیم پاره خط را انتخاب کنیم و طول پاره خط را در مربع اول تایپ کرده وسپس با فشردن دکمه Tab بر روی کیبورد مربع دوم فعال شده و می توانیم زاویه خط ترسیمی را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهیم. تا پاره خط با طول و زاویه مشخص ترسیم شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه