عمومی

طرح نهایی معماری ” انواع پروژه های دانشجویی ” پروژه طرح 5 معماری – طرح 2.3.4.5

طرح نهایی معماری

یکی از دروس مهم دانشگاهی برای دانشجویان طرح 5 یا طرح نهاییپایان نامه ” می باشد. طرح 5 معماری یک نتیجه کلی نسبت به آموخته های دانشجو در طول فرایند دانشگاهی دارد. برای انجام امور پایان نامه یا طرح نهایی معماری باید اصول و قواعد پروژه مورد نظر را رعایت کرده و سپس شروع به تحقیقات پروژه طرح نهایی بکنید. برای شروع طرح نهایی دانشگاهی باید از دانشجوهای عالی رتبه و کسانی که این دوره را گذراندند پرس و جو بکنید.

انجام پروژه طرح نهایی معماری

طرح نهایی شامل چه چیزی می شود

طرح 5 معماری : برای تحویل طرح نهایی یا طرح 5 دانشجو 6 ماه فرصت داشته تا بتواند پروژه منتخبی خود را تجزیه و تحلیل کرده و پس از 6 ماه تحقیقات آن را به اساتید و داوران گزارش دهد. روند طراحی طرح نهایی به گونه ای باید باشد که داوران و اساتید عالی رتبه با کمی تمرکز بر روی پروژه نتوانند عیبی از پروژه بگیرند. طرح نهایی شامل چندین بخش مجزا می باشد:

  • پروپزال
  • رساله
  • نقشه های تفکیک شده
  • نمای سه بعدی
  • ماکت

پروپزال طرح نهایی

پروپزال برگرفته از کلمه propose به معنی پیشنهاد دادن است. در واقع معنی اصلی پروپزال ” proposal “ همان چیزی است که در ذهن دارید و دوست دارید آن را عملی کنید و با گروهی به مشورت پروژه موردنظر بپردازید. قبل از هر اقدامی حتما باید پروپزال تهیه شده ارائه داشگاه گردد.

رساله

رساله همان اطلاعات کلی است که باید در مورد پروژه موردنظر یادداشت کرده و به بررسی و تجزیه و تحلیل پروژه بپردازید. رساله شامل بخش های متعددی می باشد که مرحله به مرحله آن باید بررسی شود و نکاتی ریزی در این بین وجود دارد که باید تجزیه و تحلیل گردد.

مراحل انجام طرح نهایی معماری

نقشه های تفکیک شده 

نقشه های تفکیک شده پروژه باید به گونه ای باشد که هنگام نگارش و ارائه به دانشگاه به مشکل نخورید. نقشه های تفکیکی طرح نهایی شامل : نما ، برش ، پلان های اندازه گذاری و مبلمان شده ، پلان های ستون گذاری ، پلان بام ، سایت پلان ، نقشه های تاسیسات و الکتریکال و مکانیکال و … می باشد. هر نقشه باید به صورت مجزا همراه با یک تایتل در یک صفحه نرم افزار قرار گرفته باشد.

نمای سه بعدی

یکی از دغدغه های دانشجوها برای ارائه طرح نهایی به دانشگاه ، طراحی سه بعدی پروژه می باشد. به دلیل سخت و وقت گیر بودن این موضوع و همینطور مهمترین بحث هزینه طراحی می باشد. نگران هزینه طراحی نباشید گروه معماری آروین فرتاک سپنتا شما را در مورد این موضوع راهنمایی می کند تا از شر هزینه های سنگین در امان بمانید.

ماکت

ماکت سازی صنعتی گسترده در دنیای امروزی می باشد. برای از بین بردن مشکلات بعد از ساخت و ساز از ماکت سازی استفاده می کنند. ماکت سازی یکی از مهمترین کارهایی می باشد که هر فردی باید تخصص لازم در این زمینه را داشته باشد. اگر تخصصی در زمینه ماکت سازی ندارید می توانید پروژه های خود را به گروه معماری آروین فرتاک سپنتا واگذار نمایید.

نحوه ارائه طرح نهایی معماری

نتیجه و سخن آخر

در کل طرح های پروژه معماری یکی از دغدغه های دانشجو های می باشد. چرا که بعضی از دانشجو ها توانایی انجام کارهای عملی را نداشته و بیشتر تجربه تئوری در این زمینه دارند. تجربه های عملی باعث شده تا قدرت تجسم برخی از پروژه ها را در ذهن خود باز کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنید تا مشکلات پروژه برطرف شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه