عمومی

طراحی نمای جنبشی ” کینتیک ” چیست و چه اهدافی را دنبال می کند؟

نمای کینتیک

نمای کینتیک به عنوان نکای جنبشی در بین مردم صحبت می شود. نمای کینتیک با تلفظ انگلیسی ” Kinetic view “در بیشتر تاریخ معماری ، نمای جالب از طریق ماده یا تزئینات بدست آمده است. از فرهای با نقاشی پیچیده پارتنون گرفته تا نمای شیشه ای آسمان خراش های مدرن ، معماری در درجه اول ایستا بود ، فقط “تغییر” می داد زیرا محیط تغییر می کند و از لحاظ مختلف بر مواد نما تأثیر می گذارد ، باران ، نور ، زنگ زدگی ، و غیره. .

 

با پیشرفت فن آوری و تغییر شکل نماها – به معنای واقعی کلمه – از نقش محیط کم نمی شود. در عوض ، فناوری مدرن به طراحان این امکان را داده است تا معماری را توسعه دهند که به محرک های محیطی با روش های جالب تر از هر زمان دیگر پاسخ دهد.

این پروژه ها غالباً به صورت نماهای جنبشی در می آیند: نماهای معماری که به صورت پویا تغییر می کنند ، ساختمانها را از یکپارچه ایستا به سطوح متحرک تبدیل می کنند.

نمای جنبشی

نمای کینتیک در طول سال ها می تواند اشکال مختلفی داشته و داشته باشد. آنها اغلب میان زیبایی شناسی و سودمندی واسطه می شوند و تجسم های خیره کننده ای را همراه با محافظت از محیط انجام می دهند. یکی از مثالهای ذکر شده برای این میانجیگری ، برجهای Al Bahar Architects در ابوظبی است. پانل های نمای چتر مانند ، در واکنش به حرکت خورشید باز و بسته می شوند ، از کاربران ساختمان در برابر گرما و تابش خیره کننده محافظت می کنند ، نیاز به تهویه هوا را کاهش می دهند و ساختمان را پایدارتر می کنند. خود این پانل ها نه تنها از نظر زیبایی و با طرحی شبیه به ستاره ، بلکه از سیستم های سنتی سایه پردازی اسلامی که به میراث فرهنگی نیز احترام می گذارند ، الهام گرفته شده اند.

نمای جنبشی کینتیک

نمای جنبشی ” کینتیک “

معماران دیگر نیز به همین ترتیب از طراحی نمای ساختمان جنبشی برای ایجاد واسطه در درجه حرارت استفاده کرده اند. نمایشگاه Kiefer Technic Ernst Giselbrecht + Partner یکی دیگر از نمونه های برجسته این روش است که شامل 112 کاشی فلزی بزرگ است که در طول روز تغییر شکل می دهند تا شرایط بهینه سایه ایجاد کنند. کاربران می توانند با تطبیق نما دقیقاً مطابق با ترجیحات خود ، این شرایط ساختمان را کنترل کنند.

برجهای Al Bahar Architects

Enric Ruiz Geli’s Media-ICT همچنین دارای بالش های بادی ETFE مانند صفحه است که در زمستان برای جمع آوری انرژی خورشیدی باز می شوند و در تابستان بسته می شوند تا سایه ایجاد کنند. اگرچه جنبشی کمتری دارد ، اما در زمان های مختلف سال تغییر شکل می دهد تا به محرک های محیطی موثر پاسخ دهد.

با این حال ، نور و دما تنها عوامل محیطی نیستند که نماهای جنبشی می توانند به آنها پاسخ دهند. فروشگاه دبنهام در خیابان آکسفورد و ترمینال داخلی در بریزبن دارای زونا های آلومینیومی است که در پاسخ به جریان باد به هم می خورد و علاوه بر اثر زیبایی ، از سایه و باران محافظت می کند.

طراحی نما ساختمان جنبشی

گاهی اوقات ، طراحی نما ساختمان جنبشی حتی بیشتر به زیبایی تبدیل می شوند و زیبایی را بر تنظیم نور ، دما یا باران اولویت می دهند. به عنوان مثال ، UNStudio’s Galleria Centercity از انیمیشن ها و فناوری نورپردازی رایانه ای نسبت به نمای مکانیکی سایر پروژه های جنبشی پشتیبانی می کند. در حالی که نمای خود هرگز تغییر نمی کند ، امواج ملایم نور رنگی که سطح را روشن می کنند ، به نظر می رسد کل ساختمان در حال حرکت است.

 

در حالی که نمای کینتیک بدیهی است که یک پدیده اخیر است ، اما اشکالی که آنها می گیرند از قبل تفاوت چشمگیری دارند. از ماژول های مثلثی گرفته تا آفتابگیرهای غول پیکر گرفته تا کاشی های آلومینیومی گرفته تا انیمیشن های مهندسی شده ، هر طرح هدف منحصر به فردی دارد و بنابراین شکل منحصر به فردی پیدا می کند. با آگاهی هرچه بیشتر معماران ، نماهای جنبشی می توانند ابزاری قدرتمند برای نزدیک شدن به مشکلات قدیمی معماری – زیبایی ، پایداری ، راحتی – به روشی جسورانه ، جدید و مبتنی بر فن آوری باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا