آموزش

11 روش ترسیم منحنی با کمک ابزار Arc “معرفی دستور آرک اتوکد”

ابزار arc در اتوکد

اتوکد نرم افزاری است که برای طراحی های دو بعدی و سه بعدی از آن استفاده می شود.در اتوکد ابزاری به نام arc برای ترسیم کمان و منحنی های مورد نیاز در طراحی های دو بعدی و سه بعدی، وجود دارد. ترسیم خطوط منحنی معمولا کاری زمان بر است و به دقت بالایی (جهت ترسیم دقیق) نیاز دارد. در این مقاله به بررسی دستور آرک، 11 روش اجرای دستور Arc، مراحل اجرای دستور آرک می پردازیم. ابزار های مختلفی در دوره آموزش اتوکد توسط تیم کلوپ معماری به صورت کامل و جامع آموزش داده شده است. با  کمک این دوره قادر خواهید بود بدون واسطه وارد بازار کار بشوید.

در صورتی که با ابزارهای موجود در این نرم افزار آشنا شوید و روش استفاده از آن ها را یاد بگیرید به راحتی می توانید تمامی ترسیمات مورد نیاز خود را بدون خطا در کوتاه ترین زمان با کم ترین هزینه انجام دهید.

ابزارهای متفاوتی در نرم افزار اتوکد وجود دارد. به همین دلیل، برای جلوگیری از سردرگمی و برای راحت تر شدن کار با این نرم افزار بهتر است بعد از یادگیری به تمرین و تکرار و ترسیم به وسیله این نرم افزار پرداخت. یکی از مهم ترین ابزار هایی که در حین ترسیمات، کاربرد بسیاری داشته دستور Line در اتوکد می باشد. با کمک این ابزار می توانید انواع پاره خط را با زاویه و مختصات ترسیم کنید.

کاربرد ابزار arc

کاربرد ابزار arc طراحی و ترسیم منحنی و کمان در تمامی سایزها و اندازه ها، با هر زاویه و شعاعی، می باشد. با استفاده از این ابزار به راحتی می توان منحنی ها را با مقیاس و اندازه های دلخواه به طور دقیق و در کوتاه ترین زمان ترسیم کرد.

یکی دیگر از مزایای ابزار arc این است که اگر هنگام طراحی به ترسیم تعداد زیادی کمان و منحنی نیاز داشته باشید با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید چندین منحنی را پشت سر هم و پی در پی در جهت دلخواه ترسیم کنید.

اکنون که با کاربرد ابزار arc در نرم افزار اتوکد آشنا شدید، در ادامه به نحوه استفاده از این ابزار می پردازیم.

برای دست یابی به این ابزار (arc) و نحوه ترسیم منحنی ها به وسیله آن روش های مختلفی وجود دارد. همینطور برای اجرای دستورات مختلف می بایست تمامی دستورات میانبر اتوکد را مسلط باشید. از همین رو تیم کلوپ معماری تمامی کلید های ترکیبی اتوکد را به صورت خلاصه و کاربردی برای تمامی دستورات اتوکد بیان کرده است.

ترسیم منحنی با دستور Arc

برای ترسیم منحنی مورد نیاز توسط ابزار آرک در اتوکد، طبق مراحل زیر عمل می کنیم:

مرحل اول اجرای ابزار Arc

کلیک بر روی نوار ابزار arc

هنگامی که روی نوار ابزار arc کلیک کنید زیر مجموعه این ابزار برای شما نمایش داده می شود.

هر کدام از این زیر مجموعه ها به شما کمک می کنند تا بتوانید بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارید،کمان (منحنی) مورد نیاز خود را ترسیم کنید:

انتخاب ابزار آرک
قدم اول انتخاب ابزار arc

روش اول ابزار 3point

اولین گزینه برای ترسیم منحنی استفاده از ابزار 3point می باشد.

در این روش باید سه نقطه را برای ترسیم منحنی مشخص کنید. برای این کار کافی است بعد از کلیک بر روی این ابزار، در محیط نرم افزار در سه نقطه کلیک کنید و سپس کلید enter را فشار دهید.

کمان 3point
کمان سه نقطه ای

روش دوم ابزار start, center, end

در روش دوم باید نقطه ای را که برای شروع، مرکز و انتهای منحنی در نظر گرفته اید را با کلیک کردن مشخص کنید.

بعد از مشخص شدن این سه نقطه و فشردن کلید enter منحنی مورد نیاز ترسیم می شود.

کمان شروع مرکز پایان
کمان start,center,end

روش سوم ابزار start, center, angle

در این روش برای ترسیم منحنی، باید نقطه ابتدایی، مرکز و زاویه کمان مورد نظر را مشخص و وارد کنید.

کمان شروع مرکز زاویه
کمان start,center,angle

روش چهارم ابزار start, center, length

برای ترسیم کمان مورد نظر توسط این ابزار باید نقطه ابتدایی، مرکزی و طول کمان مورد نیاز خود را وارد کنید.

کمان شروع مرکز طول
کمان start,center,length

روش پنجم ابزار start, end, angle

با مشخص کردن نقطه اولیه، پایانی و زاویه ای که برای ترسیم منحنی مورد نیاز در نظر گرفته اید، می توانید با این روش آن را به درستی ترسیم کنید.

کمان شروع پایان زاویه
کمان start,end,angle

روش ششم ابزار start, end, direction

در این روش باید ابتدا نقطه آغاز، سپس نقطه پایان و بعد سمت کمان را برای ترسیم آن انتخاب و وارد کنیم. (منظور از سمت کمان یا منحنی جهت خط مماس بر منحنی می باشد.)

کمان شروع پایان مسیر
کمان start,end,direction

روش هفتم ابزار start, end, radius

برای ترسیم منحنی یا کمان مورد نیاز با استفاده از این روش کافی است علاوه بر مشخص کردن نقطه ابتدا و انتهای کمان، شعاع مورد نظر منحنی مورد نظر را نیز وارد کنید.

کمان شروع پایان شعاع
کمان start,end,radius

روش هشتم ابزار center, start, end

مشخص کردن نقطه مرکزی، ابتدایی و انتهایی برای ترسیم منحنی مورد نیاز در این روش لازم و ضروری است. با مشخص کردن این سه نقطه می توان منحنی را بر اساس این روش ترسیم کرد.

کمان مرکز شروع پایان
کمان center,start,end

روش نهم ابزار center, start, angle

برای ترسیم کمان و منحنی دلخواه با استفاده از این روش می بایست نقطه مرکزی، ابتدایی و زاویه منحنی دلخواه مورد نظر را وارد کرد.

کمان مرکز شروع زاویه
کمان center,start,angle

روش دهم ابزار center, start, length

در این روش کافی است نقطه مرکز، آغاز و طول کمان را برای ترسیم منحنی توسط این ابزار مشخص کنیم.

کمان مرکز شروع طول
کمان center,start,length

روش یازدهم ابزار continue

آخرین ابزاری که برای ترسیم منحنی در زیر مجموعه arc وجود دارد، ابزار continue می باشد. با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید منحنی های پیوسته ترسیم کنید. تنها کافی است انتهای منحنی اولیه را مشخص کنید و با کلیک چپ در نقطه های دلخواه به ترسیم کمان های مختلف پرداخت.

کمان دنباله دار
کمان continue

مرحله دوم اجرای دستور Arc

نوشتن دستور arc در قسمت نوار آدرس برای دست یابی به نوار ابزار arc

برای استفاده از این روش (کلید های میانبر) جهت ترسیم منحنی باید دستور مورد نیاز را در قسمت نوار آدرس به صورت دستی تایپ کنید تا بتوانید به نوار ابزار مورد نیاز دسترسی پیدا کنید.

کلید میانبر کمان
کلید میانبر arc

ابزار آرک در اتوکد را می توان با استفاده از روش هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، در محیط نرم افزار اتوکد فعال کرد و از آن برای کشیدن و ترسیم منحنی و کمان های مورد نیاز استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره رایگان
1
چطوری میتونم کمکتون کنم؟؟
کلوپ معماری
سفارش انجام پروژه